Může sportovní výkon vykompenzovat škodlivé účinky alkoholu?

„Díky, já nepiji, jsem v tréninku.“ věta, kterou sportovci často pronáší a mnozí se alkoholu opravdu nedotknou, což je naprosto skvělé. Jejich cvičení, tak přijde nazmar, protože tělo bojuje s následky alkoholu a nemá energii na budování svalové hmoty. Ovšem na druhou stranu, některé britské studie na univerzitě v Montrealu ukazují, že jen 2,5 hodiny fyzické aktivity týdně by mohlo snížit škodlivé účinky alkoholu na lidský organismus.

Rizika spojené s alkoholem

Pravidelné pití alkoholu o mnoho zvyšuje riziko úmrtí na rakovinu – to není žádným tajemstvím a ví to téměř každý. Zmíněné studie potvrdily, že při aerobním cvičení minimálně 2,5 hodiny týdně se toto riziko značně snižuje. Autoři studie však neříkají, že dlouhodobé pití alkoholu ve vás nezanechá žádné fyzické následky i když budete cvičit.

Průměrné pití alkoholu

Češi patří mezi největší spotřebitele alkoholu na světě. Podle standardních měřítek, pokud muž vypije 12 a žena 8 piv týdně, řadí se mezi průměrné pijáky. Aby snížili škodlivý vliv alkoholu na svůj organismus, museli by provádět minimálně 150 minut aerobní aktivitu – běh, rychlá chůze, jízda na kole, tanec.

Pro konzumenty alkoholu však doporučená úroveň mírné aktivity (150 minut) nebo vyšší úroveň aktivity (300 minut) „podstatně“ sníží zvýšenou pravděpodobnost úmrtí ze všech příčin a sníží riziko úmrtí na rakovinu.

Vědci se domnívají, že cvičení a alkohol mají v těle podobné cesty. Ale tam, kde by pití mohlo způsobit újmu, může být cvičení ochranné.

Buďte s alkoholem opatrní

Alkohol k západní kultuře neodmyslitelně patří a někteří si oslavu bez něj nedovedou představit. Riziko úmrtí buď na rakovinu vzrostlo pomaleji mezi těmi, kdo pravidelně cvičí, ve srovnání s těmi, kteří se zabývají méně fyzickou aktivitou. Vliv na rakovinu byl více než zřejmý, uvedli tvůrci studie.