Varikokéla: Onemocnění, které často muže trápí

Nepříjemnosti a onemocnění, které trápí ženy v intimních partiích se v různých článcích rozebírají celkem často, ale trápí i muže nějaké specifické potíže o kterých se příliš často nemluví? Varikokélou trpí přibližně 15% mužské populace, přesto o ní mnoho mužů neslyšelo. Varikokéla postihuje varlata, kdy se rozšíří a rozmnoží žíly v okolí chámovodu. Zhuštěná krev ucpává cévy a znemožňuje tak zásobování krví varlata. Varikokéla se dá přirovnat ke křečovým žilám nebo hemoroidům.

Varikokéla přichází nenápadně a bezbolestně

Prvním příznakem varikokély je bolestivost nebo pocit těžkosti v oblasti intimních partií, ovšem příznaky se vyskytují jen velmi vzácně a většina mužů je zpočátku nemoci zcela bez příznaků. První varikokély se mohou objevit již ve velmi mladém věku a s přibývajícím časem se zvětšují a začnou způsobovat zdravotní potíže.

Zdravotní potíže, které varikokéla způsobuje

Jde o městnání a rozšíření žilních pletení, které odvádějí krev z varlete, nadvarlete a šourku. Varle pracuje každé samo za sebe a stejně tomu tak je při cévním zásobování. Varikokéla často postihuje pouze jedno varle, především levé. Žilní funkce je nedostatečná a tím dochází k poruše mikrocirkulace. Jakmile muž vyvine větší břišní tlak, krev se vrací zpět do varlete.

Touto poruchou se krev zdrží a ohřeje, přičemž ohřeje i samotné varle. Teplo nesvědčí tvorbě a kvalitě spermií. Varikokéla snižuje u mužů plodnost a má negativní vliv na erekci a ejakulaci.

Pokročilé zhoršené cévní zásobení může způsobit i atrofii (zmenšení) nemocného varlete.

Pomůže jen operace

Léky na odstranění varikokély neexistují a postiženému muži nezbude nic jiného než podstoupit operativní zákrok. Zákrok není nijak složitý a po dvou dnech je pacient schopen normálního pohybu. Se sportem může začíz zhruba po dvou týdnech.