Co může pomoci při prvotním tréninku koně k lepším výkonům?

Trénink koní je dlouhodobý proces, který začíná už hříbátka a časem zjistíte, že vlastně nikdy nekončí. Kůň se stejně jako člověk může učit a zdokonalovat v mnoha ohledech celý život. S věkem pochopitelně přichází ale problémy s tím, že se nové dovednosti osvojují podstatně komplikovaněji, nežli tomu bývávalo dříve.

Opět platí pravidlo, stejně jako u nás. To tedy znamená, že by kůň rozhodně měl dostat všeobecné základy v co nejútlejším věku hříběte, aby později měl kapacitu k tomu, aby mohl rozšiřovat svoje dovednosti i mnohem dále než doposud.

Naučte koně brzy na udidla

Udidlo je jednou z nejdůležitějších součástí postroje, která napomáhá ve společné kooperaci jezdce a koně. Jedná se o speciální kovovou vsadku, kterou má kůň u úst. Díky udidlu jednoduše může žokej zatažení dávat koni najevo, že je potřeba aby zpomalil, nebo naopak povolením dává koni volnost. Koně, které udidla poznají v pozdějším věku, jsou kategoricky problematičtější, protože jej odmítají. V extrémních případech, kdy se tato část výchovy zanedbá, je dokonce možné, že se s udidlem kůň nikdy nesžije.

Naučte se koně dobře motivovat

Je jasné, že kůň rozhodně není psem, ale mnohdy na oba mohou fungovat dost podobné výchovné metody. Kůň stejně jako kterékoliv jiné zvíře velice rád ochutnává a svoje pamlsky si dokáže oblíbit po chuti i po čuchu. Proto je také jednou z nejlepších výchovných metod pamlsek při dobrém výkonu. Kvalitní pamlsky pro koně navíc nejsou nezdravé ani drahé.

Netlačte na učení se sedlem

Pro většinu koní se stává tou nejtěžší součástí tréninku naučení se, že na něm někdo sedí. První upnutí sedla nemusí být rozhodně ničím jednoduchým ani příjemným a připravte se na to, že se kůň bude spílat, jak jen to půjde. Jenže zároveň si bude na sedlo zvykat velice dobře, pokud bude mít dostatek prostoru a času. pomoci s tím může kupříkladu i podsedlová dečka, která patří mezi doplňky, které budou později koni zpříjemňovat posazení sedla. Jenže v mládí to může být i cesta k tomu, aby si kůň zcela nenásilnou metodou zvyknul na to, že má záda osazená a brzy také osedlaná svým jezdcem.