Hemoroidy – zdravotní obtíže, o kterých se moc nemluví

Hemoroidy patří mezi zdravotní obtíže, o nichž se většina lidí stydí hovořit. Postihují totiž oblast konečníku, konkrétně žilní soustavu. Příčin vzniku je celá řada. Mezi hlavní patří sedavý způsob života, díky kterému dochází k městnání krve v žilách v oblasti pánve. Další příčiny jsou pak nevhodná strava s nízkým obsahem vlákniny a zvýšený tlak uvnitř konečníku. Ten se objevuje při opakovaných zácpách, při častém zvedání těžkých břemen nebo během těhotenství. Jistou roli hraje také dědičnost.

Projevy

Tyto nepříjemné zdravotní obtíže se projevují několika symptomy, záleží, zda se jedná o vnější nebo vnitřní hemeroidy. Nejčastěji je to krvácení během stolice, svědění a podráždění v oblasti konečníku, který může také bolet nebo být mírně oteklý a v případě vnějších hemoroidů se objevují bulky v okolí konečníku.

Prevence

Pokud to jde, lepší je onemocnění předcházet. Velmi účinným způsobem je podpora přirozeného procesu trávení. Ten zajistí strava s velkým obsahem vlákniny. Do jídelníčku je vhodné zařadit celozrnné výrobky, ovoce a zeleninu. Důležité je dodržovat pitný režim a vyhýbat se potravinám, které podporují zácpu. Jedná se především o cukr, sladké pečivo nebo čokoládu. Pro prevenci je nezbytná důkladná hygiena. I pohyb hraje v prevenci velmi důležitou roli, měl by být pravidelný, avšak bez zbytečného přepínání. Vhodné jsou i pravidelné procházky, které udržují střeva v pohybu. Mezi nevhodné sportovní činnosti pak patří dlouhodobá jízda na kole, rotopedu či na koni a zvedání těžkých břemen. Vyhýbejte se sportovním aktivitám provozovaným vsedě.

Léčba

Pokud se, přes veškerá výše jmenovaná opatření, přesto hemoroidy objeví, záleží, jak velké obtíže způsobují. Někdy postačí speciální přípravky, které naleznete na webu hemorex.cz. V případě obtíží přetrvávajících či většího rázu je potřeba chirurgický zásah.