Finská sauna a její realizace

Finskou saunu jistě všichni znají, je to dokonalé místo pro odpočinek, ale také pro upevnění zdraví. Lidé proto vyhledávají veřejnou saunu pro své potěšení. Ovšem chybí tu soukromí. Proto se lidé snaží najít řešení, jak si pořídit vlastní wellness. Nabízí se hned několik možností a tak malá sauna v domě nebo bytě není vůbec velký problém. Na trhu se prodávají speciální saunové kabiny, které mohou být instalovány v jakékoliv vhodné místnosti, ale je tady vhodné oslovit odborníky.

Něco málo z historie

V minulosti byly sauny spíše jako dřevěné chaty, které měly rozpálená kamna a dírou ve střeše kapající voda na rozpálená kamna tvořila páru. Dnes jsou sauny tochu jiné, moderní, ale stále velmi prospěšné. Ve Finsku je sauna téměř v každém domě a finské obyvatelstvo je právem pyšné na takovou saunu, kterou považuje za svou tradici. Zde musí každý návštěvník sauny nechat hněv a zlobu za dveřmi, protože je to doslova posvátné místo společenského setkávání.

Jak vytvořit tu správnou atmosféru v sauně

Finská sauna je spojena s dokonalým pocitem tepla, který je samozřejmě způsoben díky saunovým kamnům, ale také vlhkostí vzduchu. Ta se v sauně pohybuje jen okolo 20%, teplota vzduchu se pohybuje od 80 do 120 stupňů Celsia. Člověk se tak potí a vyplavuje z těla škodlivé látky. Poté se zchladí pod studenou sprchou nebo v chladném bazénku a následně na pár minut může ulehnout na lehátko, zabalený do suchého ručníku nebo prostěradla. Tento proces se opakuje asi 4x, v závislosti na kondici člověka. Ale je také třeba dodržovat určitá pravidla, jako je pitný režim. Také by se do sauny nemělo chodit s plným žaludkem nebo v podnapilém stavu.

Jaké blahodárné účinky finská sauna má

Určitě každý ví, že finská sauna má velmi dobré pozitivní účinky na lidské tělo. Pravidelnou návštěvou tak člověk může zvýšit obranyschopnost těla a posílit tak imunitu. Návštěva sauny má také velmi dobrý vliv na naši psychickou stránku, dále dobře prokrvuje mozek a je velmi vhodná pro jedince, kteří mají problémy s dýchacími cestami. Z lékařského hlediska je finská sauna také doporučována jako vhodná rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů. Finská sauna také uvolňuje svalstvo, takže ji většinou sportovci, najdou v různých sportovních centrech.

Saunové kabiny

Jak už bylo řečeno na začátku, velkou výhodou pro pořízení domácí sauny, jsou saunové kabiny. Jsou to v podstatě hotové moduly, které stačí jen nainstalovat na vhodné místo. Saunové moduly je vhodné umístit nejen do koupelny, ale třeba i na balkon nebo na terasu. Liší se pouze velikostí, vybavením a složením materiálu. V každém případě by se instalace měla svěřit odborníkům.

Sauna na míru

Ovšem finská sauna může být zhotovena podle dobrého projektu i na míru. Vše je na přání zákazníka a lze ji realizovat třeba na zahradě domu, kde není majtelomezen prostorem, ale také v suterénu, kde se naopak využije každý centimetr místa. Může vzniknout dokonalá domácí sauna v neobyčejném designu. Tyto sauny mohou mít například dveře z odolného skla, může to být sauna, která má v těsném sousedství kvalitní hydromasážní sprchu a podobně. Nápadů je mnoho.