Finská sauna a co je dobré o ní vědět

Sauna je velmi populární zejména ve Finsku, kde je také vyhlášena národním symbolem Finska a je důležitou součástí finské kultury. Své příznivce si ale našla také v jiných zemích a ne jinak je tomu i u nás. Vzhledem k tomu, že se sauna datuje již z dob starého Říma, není to žádná novinka pro moderní svět. Sauna má mnoho pozitivních plusových bodů, které se stále násobí a proto je sauna velmi žádaná.

Jak funguje finská sauna

Finská sauna využívá suché teplo s nízkou vlhkostí a to v rozmezí 10-25% a vysokou teplotou až 110 ° C. Interiér místnosti je vyroben z odolného dřeva, které je tak vhodné pro vlhkost a vysoké teploty. Dveře jsou obvykle dřevěné nebo také skleněné, jenž jsou vyrobeny ze skla, které odolává právě vysokým teplotám. Světla by měla být chráněny před stříkající vodou.

Její blahodárné účinky jsou všem asi známé, ale můžeme si je připomenout. Jde zejména o zvýšení imunitního systému pravidelnou návštěvou sauny, takže v zimním období na nás chřipka a jiné virové onemocnění nemohou. K dalším pozitivům sauny patří také prokrvení mozku a cév, takže se naše tělo cítí dokonale odpočatě a uvolněně. Proto je sauna vyhledávána také proto, že nabízí svým návštěvníkům relaxaci, odpočinek a energii na další pracovní dny.

Ovšem sauna má také další velmi příznivé vlastnosti pro naše tělo. Je vhodná pro astmatiky, jedince, kteří mají problémy s akné nebo s revmatismem, ale je také vhodná jako rekonvalescence poúrazových a pooperačních stavů. jako odpočinkovou místnost se sauna doporučuje k regeneraci svalů zejména u sportovců.

finská sauna
 

Sauna u nás doma

Nemusíme se o saunu dělit s ostatními, když si ji pořídíme doma. Máme několik možností. Buď si vybudujeme saunu na své zahradě v podobě srubového domku, nebo vše necháme na bedrech odborné firmy a jejich spolehlivých pracovnících. Také si lze saunu pořídit jako hotový modul, který se od sebe navzájem liší pouze rozměrem, skladbou materiálu, ze kterého je sauna postavena a také tvarem a vybavením.

Saunový modul – jednoduchá instalace

Pokud jsme trochu vázáni prostorem, jsou saunové moduly velmi vhodné právě pro malé byty, tady postačí pouhé dva metry čtverečné. Navíc tyto moduly mohou být umístěny i v nejvyšším patře panelového domu a třeba i v ložnici. Trh nabízí široký výběr takovýchto saunových modulů a lze si opravdu vybrat takový, který nám bude po všech stránkách vyhovovat. I designové zpracování sauny přiláká nejednoho zákazníka, který má zájem právě o tento druh sauny. Určitě si také vybereme z nabídky materiálu, ze kterého by měla sauna být zhotovena. Na výběr máme klasický smrk nebo kanadskou borovici, ale také velmi luxusní a oblíbený cedr. Ten má výraznou vůni a barvu. O všech vhodným materiálech se tak můžeme poradit s odborníky odpovídající firmy.

Co se týká odborné firmy, tak zde musíme podotknout, že máme možnost vlastního výběru a to například na doporučení nebo podle referencí ostatních klientů, kteří využili těchto služeb před námi. Služby v této oblasti jsou hojně zastoupeny a můžeme si tak vybrat profesionály, kteří ví, jak svou práci dělat dobře.