Willem Hesselink fotbalový univerzál

Historie sportovních klubu nezná mnoho osobností, jako byl Willem Hesselink. Jednalo se o naprosto univerzální postavu klubu Bayern Mnichov, za který hrál, trénoval a stal se dokonce i jeho prezidentů.

Všeuměl

Výčet toho čím vším Hesselink byl, zabere skutečně mnoho času. Jednalo se o uznávaného znalce vín, průkopníka forenzní vědy a soudního znalce v oboru vražd, rekordmana ve skoku dalekém a v přetahování lanem, držitele doktorátu v oboru fyzika a chemie. Navíc skvělý fotbalista a také báječný trenér a manager. Je toho dost na jeden život, co říkáte.

Narodil se v roce 1878 a Arnhemu a byl velmi pohybově nadaný. Král kriket, věnoval se atletice, ale nakonec mu učaroval fotbal. Jako mladík pomáhal zakládat klub Vitesse, který je dnes v holandské nejvyšší soutěži. Během své fotbalové kariéry, během které nizozemské mistrovství se mu povedlo získat také titul šampiona ve skoku dalekém a triumfoval i na běžecké trati na 1 500 metrů. Navíc poskládat i tým se svými bratry v přetahování lanem, kde se také stali šampiony.

 

Přesun do Mnichova

Kvůli studiu se později přesunul do Mnichova, kde navždy spojil svůj osud s Bayernem. Klub tehdy existoval necelé tři roky a velmi brzy se z Hesselinka stal také trenér. Tým byl pod jeho taktovkou stále úspěšnější a tak když klub opustil jeho zakladatel a prezident Franz John Hesselink jej v pozici prezidenta nahradil. Všechny tři pozice tak Hesselink zastával najednou, což se nepodařilo ani Franzi Beckenbauerovi, který sice byl hráčem, trenérem i prezidentem klubu, ale vždy se věnoval jen jedné pozici.

Učený fotbalista

Pod Hesselinkovým vedením vyhrál Bayern třikrát v řadě městské mistrovství. Hesselink se však postupem času věnoval více studiu, doktorát za práci o portském víně rostoucím okolo řeky Douro byl jen začátkem. Jeho záliba v potravinářské chemii se přelila do forenzních věd. K tomu přidal doktorát z Filozofie. Po návratu do Holandska se stal zakladatelem prvních forenzních laboratoří v zemi a soudním znalcem v oboru vražd.