Typy ako predísť a vyriešiť kvasinkovú infekciu

Zápal pošvy je u žien veľmi častý. Najmä u tých, ktoré sú sexuálne aktívne. A ako je to konkrétne s plesňami? Keď sa huby rozmnožia a býva to hlavne v ústach, črevách a pošve, dokážu vyvolať peknú paseku.

Čo prispieva k prepuknutiu?

Sú to napr. antibiotiká, ktoré rada rozhodia celý mikrobióm, čo sa týka aj prostredia pošvy. Aj ľudia s diagnostikovanou cukrovkou sú na tom horšie, akýkoľvek výkyv a mnoho cukru zapríčinia gynekologické problémy. V mnohých prípadoch je zaznamenaný vzostup týchto infekcií aj s užívaním perorálnej antikoncepcie.

Zdravú pošvovú flóru ovplyvňuje rad faktorov. V závere škodí aj prehnaná intímna hygiena. Keď je táto krehlá rovnováha narušená, dochádza k infekcii – kvasinková infekcia.

V zdravej pošve sa vyskytujú bacily mliečneho kvasenia (Döderleinovej bacily) a mierne kyslé pH. Produkujú esenciálne látky, ktoré zabraňujú rastu a množeniu patogénnych baktérií. Pokiaľ však kyslé prostredie zaznamená pokles počtu bacilov mliečneho kvasenia, je to dôsledkom oslabenia odolnosti tela, čo podporí rast patogénov a poškodenie pošvového epitelu.

V prípade vaginálnej infekcie sa mení množstvo, štruktúra, farba a vôňa pošvového výtoku. V pošve alebo vo vonkajšom genitáli sa môže objaviť mučivé svrbenie, pošvový výtok môže mať bielu, šedú alebo aj žltozelenú farbu, výtok často nepríjemne zapácha, infekciu niekedy sprevádza bolesti močových ciest. Z plesňových infekcií pošvy je najčastejšia kandidóza alebo vaginalna mykoza.

Vaginálna infekcia alebo zápal pošvy sa lieči pomerne ľahko – voľne k predajnými čapíky, vaginálnymi krémami a tabletami. GYNELLA® je užitočnou pomocou pri obnove a regenerácii normálnej bakteriálnej flóry.

A ako prísť na to, že nie ste fit?

Zápal pošvy každá žena spozná rýchlo. Príznaky sú celkom špecifické. Vaginálny diskomfort sa prejavuje hrudkovitým výtokom, svrbením a pálením pošvy. Pošva býva začervenaná, žene sa môže aj horšie močiť. Tiež sexuálny styk nebude žiadnym pôžitkom, ale skôr utrpením.

Prevencia teda vychádza z vyššie spomínaných negatív. Dôležitá je správna intímna a sexuálna hygiena, posilňovanie imunitného systému, nosenie priedušnej spodnej bielizne a nikdy nie vlhkej, strava s primeraným množstvom cukru, nikde neprechladnúť a ďalšie.