Největší sportovní letecké tragédie všech dob

Sport je činnost, která by měla člověka především bavit. Bohužel i s ním je spojena celá řada velkých tragédií a my se dnes podíváme na ty, které jsou spojené s leteckými nehodami.

Nehoda hokejistů Jaroslavle

I pro české fanoušky se stala středa 7. září 2011 velkým dnem smutku. V tento den se totiž zřítilo letadlo s 37 členy výpravy hokejistů z Jaroslavle, mezi kterými byli i čeští hokejisté Vašíček, Marek a Rachůnek. Lokomotiv se následně na jednu sezónu ztratil z kontinentální hokejové ligy.

 

AC Turín 1949

Nehoda se odehrála 4. května 1949. Letadlo, ve kterém byl téměř kompletní fotbalový tým AC Turín nazývaný II Grande Torino, narazilo do kopce. Všech 18 hráčů klubu v troskách zemřelo. Stroj vletěl do bouře s minimální viditelností. Piloti se tedy pokusili sestoupit pod mraky, ale při tomto manévru havarovali, když narazili do stěny baziliky na vrcholku kopce.

Ve veleúspěšném týmu bylo hned 10 italských reprezentantů. Jediným hráčem, který přežil, byl Sauro Toma, který kvůli zranění necestoval. Sezónu dohrál tým s juniory a na znamení cti proti němu ostatní kluby nasazovali také jedenáctky složené z juniorů.

Ragbyový tým Old Christians 1972

Jako o Zázraku v Andách se někdy mluví o událostech, které se odehrály v roce 1972. Vysoko v jihoamerických horách ztroskotalo letadlo s uruguayským ragbyovým týmem. Celkem letadlo vezlo 45 osob, protože krom hráčů byli na palubě také jejich známí a rodiny.

Z důvodu špatného počasí letěl pilot jinou cestou v sedle mezi štíty. Podcenil však situaci, urazil letadlu obě křídla, ztratil trup i ocas a klouzal po svahu do údolí. Ze 45 lidí 11 zemřelo na místě, nebo nedlouho po nehodě. Další však umírali postupně, protože než byli trosečníci objevení, uplynulo neuvěřitelných 72 dní. O záchranu se nakonec postarali Nando Parrado a Roberto Canossa, kteří po 12 dnech chůze narazili na pastevce.