Jaké jsou typy bytových jader?

Také máte stále ve svém bytě bytové jádro? Už dávno by to chtělo kompletní rekonstrukci koupelny, která by vytvořila moderní prostor. Pro vás to znamená si připravit dostatečný finanční obnos, protože obvykle je nutné práci přenechat odborné firmě, která koupelnu nejen vyzdí, ale také opatří novými obklady, dlažbou, sanitární technikou a dalšími doplňky.

I umakartové jádro bylo kdysi moderní

V období před Sametovou revolucí se v panelových domech na sídlištích používala bytová jádra z umakartu a s polystyrenovou výplní. Ta se obvykle montovala z připravených desek až na místě stavby, nebo se také dodávala jako jeden kus. Kdo tenkrát neměl umakart – jakoby ani nebyl. Jenže už nejlepší léta má za sebou a jeho životnost se blíží ke konci. Postupem času se kvůli působení vlhkosti kroutí a prohýbá a bývá napadený plísní. Jeho nevýhodou je také nízká zvuková izolace. Když jste si v jádru pustili vodu, slyšeli to většinou i sousedé o patro níže. Rekonstrukce koupelny v paneláku se tedy nabízí jako možnost zlepšení bytového komfortu.

Bytová jádra patřila k typickému vybavení bytů v minulosti

Jsou typy bytových jader, které patří k těm, jež mají delší životnost. Jsou to hlavně ta železobetonová. Vedle nich ještě existují bytová jádra papírová s voštinami nebo sádrokartonová, která bývala bez výplně. Doba pokročila a bytová jádra jsou již za svým zenitem. Proto se dnes nahrazují zděnou koupelnou nejčastěji v kombinaci s toaletou. Přitom si lze navrhnout prostor přesně podle svých představ.

Odborná firma obvykle nabízí komplexní služby

Čeká vás rekonstrukce bytového jádra? Praha ještě stále nabízí starší typy bydlení, kde umakartová jádra jsou jeho běžným vybavením. Vzhledem k jejich stavu je často rekonstrukce nezbytná. Většinou lidé práci zadávají firmám, které poskytují komplexní služby. To znamená, že novou koupelnu navrhnou, dodají vizualizaci v 3D, poradí s výběrem dlažby a obkladů i sanitární techniky a provedou i samotné zednické, instalatérské a elektrické práce. Majitel bytu tak vlastně získá novou koupelnu na klíč.

Umakartové jádro již opravdu není ozdobou bytu a rekonstrukce ho nemine.