Češi mají sportování v zimě rádi, ale preferují cenovou dostupnost

Agentura Nielsen Admosphere provedla zajímavý výzkum. Vyplynulo z něj, že se zimním sportům pravidelně oddává více než polovina Čechů. Pokud jste však na prvním místě čekali lyžování, spletli jste se. Nejoblíbenějšími aktivitou je sjíždění svahů na sáňkách či bobech. Důvodem je přijatelná cena vybavení – cca 80 % respondentů za něj neutratilo více než dva tisíce korun. Průměrná cena vybavení pro sjezdové lyžování přesáhla pět tisíc korun.

V zimě sportují hlavně mladí

Zimní sporty jsou velmi zábavné, ale většinou o poznání dražší než aktivity, které lze provozovat v létě. Češi sportování v zimě milují, ovšem věnuje se mu především mladší generace do 44 let. Jednou z podmínek je vyšší příjem – z respondentů, kteří uvedli, že se jich zimní sporty netýkají,

má cca 61 % čistý příjem domácnosti do 20 tisíc korun.

Za nejoblíbenějšími sporty – sáňkováním a bobováním – se umístilo bruslení, kterému se pravidelně oddává 42 % respondentů. Následuje sjezdové lyžování po vyznačených trasách (36 %), jízda na běžkách (11 %) a snowboarding (9 %). Lednímu hokeji na rekreační úrovni se věnuje pouze 7 %.

Na žebříčku se přirozeně podepsala cena vybavení. V případě sjezdového lyžování je třeba připočíst cestovné na hory, ubytování, skipasy a často i další položky jako cestovní pojištění apod. Pořízení nového lyžařského vybavení je pro mnoho Čechů důvodem k vyřízení půjčky.

Pojištění je položka, na které se nevyplácí šetřit

Paradoxní je, že mnoho lidí podceňuje význam cestovního pojištění. Úspora ve výši několika desítek korun za den může výlet na hory výrazně prodražit – například v momentě, kdy dojde ke zranění při lyžování mimo vyznačené trasy.

ERGO pojišťovna připomíná, že tzv. freeriding nespadá mezi rekreační sporty a je třeba se na něj připojistit.