Alternativy mléka – sójové a rýžové?

V amerických filmech a seriálech si hlavní hrdinky povětšinou dávají kávu či jiný nápoj s mlékem. Ovšem sójovým mlékem. To je totiž plné vitamínů, alespoň se to říká. Je prospěšnější pro lidské tělo než klasické mléko, není tolik tučné, proto po něm sáhne spousta žen, především kvůli své štíhlé linii. V poslední době se různé alternativy klasického mléka dostávají také k nám a stále víc a víc lidí k těmto alternativám sahá. Jsou skutečně tak dobré, jak se o nich hovoří?

Nápoj plný vitamínů

Asi jako všechno na světě, i sójové mléko má své příznivce, kteří jej berou jako jednu z nejzdravějších potravin na světě a je nabité velkým množstvím živin, které jsou prospěšné pro lidské tělo. Druzí zase tento nápoj příliš nepropagují, vlastně od něj zrazují, případně doporučují jej pít víckrát, než dvakrát týdně, protože nemusí být až tak zdravé, jak se hovoří. Toto mléko neobsahuje laktózu a je bezlepkové, takže jej mohou konzumovat také alergici.

Disponuje větším množstvím bílkovin, mé méně kalorií a tuku, více železa a neobsahuje žádný cholesterol. Hovoří se například o tom, že sója může chránit před rakovinou prsu nebo před několika civilizačními chorobami. Jako taková sója obsahuje draslík, vápník, hořčík, železo, vitamíny skupiny B, lecitin a další. Nemusíte nutně sáhnout jen po sójovém nápoji. Co takhle rýžový?

Rostlinné mléko, které chutná

Jako náhradu za klasické mléko můžete vyzkoušet také rýžové mléko. To patří do kategorie rostlinných mlék, které neobsahují cholesterol, mají víc sacharidů a méně proteinů než kravské mléko. Je nejméně problematické z hlediska alergií. Toto mléko využijete například při vaření, má totiž neutrální chuť a můžete jej využívat takřka k jakémukoliv vaření – sladké i slané pokrmy a podobně.